Azərbaycanın valyuta bazarında yeni devalvasiyadan sonra nağd dollar və avronun alış-satış məzənnəsi müvafiq olaraq təxminən 1,55-1,58 AZN/USD və 1,66-1,71 AZN/EUR-ya yüksəlib.
Azinforum.az-ın "Report"-a istinadən məlumatına görə, mövcud qanunvericiliyə əsasən, valyuta mübadilə məntəqələri alış-satış əməliyyatlarını maksimum 2%-lik marja ilə apara bilər. Yəni, valyutanın müştərilərdən alış qiyməti rəsmi məzənnədən maksimum 2% az, satışında isə maksimum 2% çox ola bilər.
Nəticədə, dollar üçün minimal alış və maksimal satış məzənnəsi 1,5190 AZN/USD, satış məzənnəsi isə 1,5810 AZN/USD, avro üçün isə müvafiq olaraq 1,6513 AZN/EUR və 1,7187 AZN/EUR ola bilər.
Aşağıdakı cədvəldən göründüyü kimi, ölkədəki əksər banklar bu gün üçün alış və satış məzənnəsini icazə verilən maksimal həddə yaxınlaşdırıb: