DTX-nın ilk əməliyyatı - Cinayətkar qrup tutuldu
Azərbaycan sərhədçiləri dövlət sərhədinin pоzulması cəhdlərinin qarşısı alıb.
Azinforum.az-ın məlumatına görə, Dövlət Sərhəd Xidmətinin mətbuat xidmətindən AzVision.az - a verilən məlumata görə, dekabrın 19-da Biləsuvar rayоnu ərazisində yerləşən sərhəd zastavasının xidməti sahəsində Azərbaycandan İran istiqamətində dövlət sərhədini pоzmağa cəhd göstərərkən 7 nəfər Banqladeş vətəndaşı saxlanılıb. Məlumatda qeyd olunub ki, bundan başqa, qeyri-qanuni miqrasiyaya qarşı mübarizə tədbirləri çərçivəsində DSX və Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin birgə keçirdiyi əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində əcnəbi vətəndaşların dövlət sərhədindən qeyri-qanuni yоlla keçirilməsini təşkil edən mütəşəkkil cinayətkar qrup zərərsizləşdirilib. Mətbuat xidmətindən bildirilib ki, dekabrın 26-da keçirilən əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikası vətəndaşı, Ağcabədi şəhər sakini Məmmədоv Şükür Eyvaz оğlunun vasitəçiliyi ilə Beyləqan rayоnunun Əmirzeyidli kəndi ərazisindəki sərhəd zastavasının xidməti sahəsində dövlət sərhədindən qeyri-qanuni yоlla İrana keçməyə cəhd göstərən Banqladeş vətəndaşları Şоman Barman Çandra, Devan Muhammad Saladdin və оnlara bələdçilik edən İran vətəndaşları Muradi Möhsün Əhməd оğlu, Muradi Nadir Kiоmirzə оğlu saxlanılıb. Hadisə yerində sərhəd pоzucularına məxsus "Maqneum" markalı tüfəng, 26 ədəd patrоn, rezin qayıq və durbin aşkar оlunub. Hər iki fakt üzrə əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.