“Özümü və ailəmi Müdafiə Nazirliyinin binası qarşısında od vurub yandıracam”
03 December 2015, 13:26
Moderator.az saytına bir şikayət məktubu gəlib. Şikayətçi israrla həmin məktubun müvafiq qurumların və səlahiyyətli şəxslərin diqqətinə çatması üçün saytda yerləşdirilməsini xahiş edir:
Salam hörmətli Moderator.az!
Sizi narahat edən Şəmkir rayon sakini Ələkbərov Sənan Məmməd oğludur. Mən 2014-cu ilin oktyabr ayından 2015-ci ilin iyul ayına qədər Yevlax rayonu Aran qəsəbəsində yerləşən "N" nömrəli hərbi hissədə müddətdən artıq hərbi xidmət qulluqçusu kimi xidmət etmişəm. Xidmət etdiyim dövrdə qarşılaşdığım özbaşınalıqlar və rüşvətxorluqlar barədə yuxarı komandanlıqlara, Müdafiə Nazirinə, Baş qərargah rəisinə, hərbi prokurorluğa, baş prokurora, Mehriban xanım Əliyevaya, hətta cənab prezident İlham Əliyevin rəsmi internet səhifəsinə müraciət ünvalamışam.
Bundan sonra mənə qarşı təzyiqlər başladı. Mən də təzyiqlərə dözə bilməyib hərbi xidmət keçmə haqqında əsasnamənin 156 maddəsinin "e" bəndinə əsasən xidmətdən azad edilmişəm. Müdafiə Naziri general polkovnik Zakir Həsənova ünvaladığım məktubda məni yenidən hərbi xidmət etmək istadiyim hərbi hissə komandanlığına müraciət etməyim qeyd olunmuşdur. Mən də 1-ci ordu korpusun komandirinə ərizə ilə müraciət etdim. Hər həftənin bazar ertəsi günü komandirin qəbul günü olduğu üçün Şəmkirdən Bərdəyə görüşə gəlirdim. Amma məni korpus komandiri yox, basqa kiçik rütbəli zabitlər qarşılayıb dinləyir, məktubum cavabsız qalırdı.
Bu hadisə dəfələrlə təkrar olub. İki ay 10 gündən sonra nəhayət, mənim məktubuma cavab gəldi ki, siz xidmətə yararsızsızsınız. Nə vaxtdan bəri rüşvət verməmək yarasızlıq olub? İki övlad atasıyam, heç bir işlə məşğul deyiləm. Hara müraciət edirəm rüşvət tələb olunur. Kəndçinin də əkib becərdiyi pula getmir. Yoldaşım ürək çat ışmazlığından əziyyət cəkir. Xahiş edirəm mənə köməklik edin. Əks halda mən bu özbaşınalığa son qoymaq üçün özümü və ailəmi Müdafiə Nazirliyinin binası qarşısında od vurub yandıracam. Diqqətinizə görə minnətdaram".